Archiwum

Wołąsewicza

www.wolasewicz.com
piotr@wolasewicz.com

 

Inne publikacje i artykuły związane z naszymi rodzinami…zobacz

 

 

Głos Wielkopolski 11.10.2007. INTERWENCJA - 80-letnia mieszkanka Jastrowia, po interwencji gazety, dostała przyzwoite mieszkanie

 

 Jadwiga Wołąsewicz zbliża się do osiemdziesiątki. Jest schorowana. Jeszcze miesiąc temu mieszkała na drugim piętrze, w komunalnej kamienicy, w której została jedynym lokatorem. Żyła w bardzo zimnym lokalu, bojąc się nadejścia zimy.

 

– Gmina chyba czeka, aż umrę i przestanę być dla niej kłopotem – mówiła jeszcze kilka tygodni temu. Rozgoryczenie kobiety było uzasadnione. Przy ulicy Kieniewicza mieszka 50 lat. Kiedyś na parterze kamienicy była przychodnia zdrowia, a na dwóch kolejnych kondygnacjach znajdowały się mieszkania służbowe. Później, miejsce to zajął Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Dzienny Dom Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym. Mimo to w domu wciąż mieszkało kilka rodzin. Dziś sąsiedzi Jadwigi Wołąsewicz przeprowadzili się do innych lokali. Staruszka została sama, w niedogrzanym budynku. Zimą miała w mieszkaniu zaledwie kilka stopni Celsjusza; niemal zamarzała. Jakby tego było mało, nie mogła opuszczać lokalu, bowiem porusza się za pomocą balkonika. Przeszła dwa udary mózgu i jest po chorobie Heinego-Medina. Wejście na II piętro po schodach było dla niej nadludzkim wysiłkiem.

Po interwencji, która opublikowana została na łamach Tygodnika Pilskiego, Jadwiga Wołąsewicz dostała nowe mieszkanie. Wprawdzie i ono wymaga remontu, ale zarówno starsza pani, jak i córka Małgorzata, która opiekuje się chorą, jest pełna wiary, że uda się zakończyć adaptację przed zimą.

– Cieszę się, że udało się nam znaleźć odpowiednie mieszkanie dla pani Wołąsewicz – komentuje Ryszard Sikora, burmistrz Jastrowia. – Poszliśmy na kompromis: schorowana kobieta dostała nowy lokal, a gmina będzie miała mniejsze koszty utrzymania budynku Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym dotychczas starsza pani mieszkała.

 

 

Waldemar Kujawa  -  Głos Wielkopolski

 

Zdjęcie [podpis pod zdjęciem] Schorowana 78-letnia Jadwiga Wołąsewicz dostała od gminy mieszkanie. Wreszcie nie będzie musiała schodzić z balkonikiem z drugiego piętra - Fot. WALDEMAR KUJAWA

 

 

Strona główna